خانه / پرسش و پاسخ / آیا کارفرما می‌تواند از کارمند خود بابت تضمین حسن انجام کار ضمانت بگیرد؟

آیا کارفرما می‌تواند از کارمند خود بابت تضمین حسن انجام کار ضمانت بگیرد؟

سوال:
آیا کارفرما می‌تواند از کارمند خود بابت تضمین ضمانت بگیرد؟

پاسخ:
اصولا اینطور مرسوم است در بیشتر موارد افراد جویای کار، پس از آنکه از طرف کارفرما مورد تایید قرار می‌گیرند با این جملات از ناحیه وی مواجه می‌شوند.
👈که جهت تضمین یا حسن انجام کار، یک سفته هم میگیریم.

برای برخی کارمندان این پرسش مطرح می‌شود که آیا چنین اقدامی به لحاظ قانونی صحیح است و اگر چنین می‌باشد، آیا نکته خاصی را در مورد تکمیل چنین سفته‌هایی باید رعایت کرد؟

چنین اقدامی از ناحیه کارفرما هیچ منع قانونی ندارد. در واقع کارفرما به منظور ایجاد یک ضمانت اجرا و مانع بازدارنده جهت افزایش هرچه بیشتر دقت کارمند خود این شیوه برا انتخاب نموده است.

نکات مهم در باره تکمیل این نوع از سفته‌ها باید بیاد داشته باشیم که….

۱ حتما در قرارداد پایه همکاری شماره سفته و مشخصات آن را ذکر نماییم.
۲ در قسمتی که می‌بایست نام تحویل گیرنده سفته درج شود حتما نام شخصی که با آن قرارداد بسته اید نوشته شود. یعنی در قسمت در وجه..، اگر با شرکت قرارداد بسته اید نام شرکت و اگر با شخص حقیقی یک فرد در حال همکاری هستید نام وی درج شود.
۳ حتما در سفته علت صدور آن را ذکر نمایید. مثلا بنویسید بابت حسن انجام کار، بابت تضمین قرارداد و رعایت این نکات به ظاهر ساده می‌تواند به جلوگیری از ایجاد اختلاف و طرح انواع دعاوی کمک شایانی نماید.

جهت مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری میتوانید همه روزه حتی ایام تعطیل با شماره ۹۰۹۲۳۰۵۶۴۵ (از تهران و از طریق خط ثابت) تماس حاصل فرمایید.یا از طریق خرید آنلاین بسته مشاوره http://dadavaran.com/order/ از مجرب ترین وکلای تهران مشاوره حقوقی دریافت نمایید.

همچنین ببینید

طلاق رجعی چیست ؟

طبق ماده ۱۱۴۳ قانون مدنی « طلاق بر دو قسم است: بائن و رجعی» منظور …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.